Цікава психологія

Дитяча брехня

Мабуть, неможливо знайти жодної дорослої людини, яка, хоч зрідка, не вдавався б до обману. Це ж можна сказати і про дітей. Однак дитяча брехня може бути різною і дуже важливо щоб вона не переросла в звичку.

На жаль, рано чи пізно кожні батьки стикається з дитячою брехнею. Піймавши свою, здавалося б, саму щиру і чесну дитини на брехні, більшість дорослих просто впадають в ступор. Їх починають долати побоювання, що це може перетворитися на звичку або навіть стати небезпечним. Однак не варто відразу піддаватися паніці, згідно твердженням психологів, при правильному вихованні, подібні проблеми цілком можуть вирішитися найсприятливішим чином.

Приблизно до чотирьох років практично кожен малюк іноді прибріхує по дрібницях, оскільки в цьому віці він ще повністю не усвідомлює різницю між поганим і хорошим. Така поведінка вважається однією зі складових дитячого розвитку, своєрідним показником зростаючого інтелекту. Виверти і вигадки дитини, є тільки більш логічними і зрілими формами впливу на інших, вони замінюють, властиві немовляті, стилі емоційного тиску, такі як сльози, істерики або випрошування. За допомогою перших вигадок і фантазій крихітка намагається обійти заборони і обмеження дорослих. З віком у дітей стає все більше приводів для обману, а брехня все витонченіша. Що ж робити в таких ситуаціях батькам і як не дати своєму малюкові перетворитися на патологічного брехуна?

Для початку необхідно розібратися, чому діти брешуть і тільки потім починати які-небудь заходи. Брехня через страх У більшості випадків діти брешуть через острах бути покараними. Після скоєння якогось проступку перед малюком встає вибір — сказати правду і понести покарання за скоєне або збрехати і цим врятуватися. Природно він вибере друге. При цьому дитина в повній мірі може усвідомлювати, що брехня — це погано, але через страх, дане твердження для нього відступає на задній план. У подібних випадках до малюка необхідно донести думку, що покарання слідує саме за брехню.

Постарайтеся пояснити, чому брехати недобре і до яких наслідків це може привести, для наочності, можете розповісти йому якусь повчальну історію. І пам’ятайте, брехня дитини причиною якої є страх, свідчить про втрату взаєморозуміння і довіри між дітьми і батьками. Можливо, ваші вимоги до малюка занадто високі або ви його засуджуєте, коли йому, навпаки, дуже потрібна ваша підтримка, а може ваші покарання несумірні з його проступками.

Брехня для самоствердження

Мотивом для брехні може стати бажання дитини самоствердитися або підвищити свій статус серед оточуючих, щоб виглядати в їхніх очах привабливіше. Наприклад, діти можуть розповідати друзям, що у них вдома є величезний кіт, красивий велосипед, ультрастильна приставка і т.п. Подібний вид брехні говорить про те, що малюк не впевнений у собі, він відчуває душевний дискомфорт або недолік в якихось речах. Це виявляє приховані страхи дитини, його надії і, можливо, навіть мрії.

Якщо ваше чадо поводиться подібним чином, не лайте його і вже тим більше не смійтеся над ним, подібна поведінка не принесе жодних результатів. Просто постарайтеся з’ясувати, що турбує малюка і як ви можете йому допомогти.

Брехня-провокація

>В деяких випадках дитяча брехня може носити провокаційний характер. Дитина обманює батьків, щоб привернути до себе хоч трохи уваги. Зазвичай, таке відбувається в сім’ях, в яких дорослі постійно лаються або навіть живуть роздільно. За допомогою брехні малюк висловлює свою самотність, відчай, брак любові і турботи.

Брехня заради вигоди

В цьому випадку брехня може мати різні напрямки. Наприклад, дитина скаржиться на погане самопочуття, щоб залишитися вдома або розповідає про уявні досягненнях, щоб батьки його похвалили. І в тому і в іншому варіанті малюк обманює, щоб домогтися бажаного. Ось тільки в першому випадку, він намагається маніпулювати дорослими. У другому ж — винуватцями обману дитини є самі батьки, які скупляться на похвалу, схвалення і прояв почуттів до малюка. Найчастіше такі тата і мами очікують від своїх дітей занадто багато чого, але ті не в змозі виправдати подібні надії. Саме тоді вони і починають придумувати успіхи аби заслужити ласкавий погляд і похвалу дорослих.

Брехня як наслідування

На жаль, брешуть не тільки діти, цим часто не гребують і багато дорослих. Рано чи пізно ваш малюк це помітить, особливо якщо ви обманюєте його, і напевно відплатить вам тим же. Адже якщо дорослим можна хитрувати, чому це не можна робити і йому?

Брехня-фантазія

Нерідко трапляється, що дитина постійно бреше без особливих на те причин. Брехня без мотиву є не чим іншим, як фантазією. Малюк може розповідати, що бачив у річці крокодила або доброго привида у своїй кімнаті. Подібні фантазії часто говорять про наявність у дитини живої уяви і схильностей до творчості. Тому не варто строго судити дітей за такі вигадки. Однак підтримувати правильний баланс з реальністю і фантазією все ж необхідно. Якщо ж вимисли почнуть замінювати дитині всі види активності, його варто повернути «на землю» і зацікавити справжньою справою.

У більшості випадків брехня дитини свідчить про відсутність довіри і розуміння між ним та батьками. Тому, перш за все, необхідно спробувати змінити стиль спілкування з малюком і усунути причини, що примушують його обманювати. Тільки в цьому випадку брехня зникне або ж зведеться до мінімуму, не представляє особливої ​​небезпеки. Інакше вона вкорениться і доставить в майбутньому чимало проблем як дитині, так і оточуючим її людям.

1 2