Всеукраїнська акція «Тиждень права» була започаткована 2008 року з нагоди відзначення 60-ї річниці проголошення Загальної декларації прав людини. Указом Президента України «Про Всеукраїнський тиждень права» № 1149/2008 від 08 грудня 2008 року встановлено проведення Всеукраїнського тижня права щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини, який відзначається в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.
Одним із завдань сучасної шкільної правової освіти є вміння учня орієнтуватись у величезному потоці інформації. Навчити цього лише на уроці правознавства просто неможливо, тому в школі щорічно проводиться тиждень права, який включає в себе комплекс різноманітних форм позакласної роботи. Відповідні заходи у нашій школі відбувалися упродовж 09-13 грудня 2019р.
Проведення тижня права було спрямовано на те, щоб поглибити знання учнівської молоді про їхні права, зазначені в державних документах: зокрема в Конституції України. Цей тиждень – пропаганда, спрямована на всіх громадян нашої держави. А наша маленька «держава» (тобто школа) не стала винятком: було розроблено ряд заходів, що охопили усі ланки освітньої діяльності – від початкової до старшої.
Так, в рамках проведення тижня були проведені заходи, спрямовані на забезпечення захисту прав дитини дотримання національних та загальнолюдських морально-етичних принципів, традицій. У школі були оформлені стенди, випущенні стіннівки «Правовий бюлетень», «Пам’ятка для учнів щодо профілактики правопорушень» пройшли конкурси малюнків на тему «Право у моєму житті», оформлено правовий дайджест «Права свої знай – та про обов’язки не забувай». На усіх паралелях класними керівниками були проведені виховні години з правової тематики.
Для 5-класників вчителем правознавства було розроблено, а старшокласниками проведено, правову п’ятихвилинку «На паралельних дорогах прав і обов’язків». В подарунок школярі отримали змістовні та яскраві пам’ятки про права та обов’язки. Метою цього заходу було закцентувати дитячу увагу на тому, що їхні права завершуюється там, де починаються права інших, адже всі рівні у цьому, і на тому, що абсолютно всі, крім прав, мають ще й обов’язки.
Серед учнів 6 класів було проведено соціологічне опитування «Діти та молодь про свої права», в ході якого було встановлено, що діти в основному обізнані із своїми правами, але мало знають про документи, які ці права гарантують і про можливості їх захисту.
У 6-Г класі було проведено зустріч із представниками поліції. Діти мали можливість ознайомитися із особливостями адміністративної відповідальності неповнолітніх.
Для учнів 7 класів провели антибулінговий захід – інформаційне бюро «Відповідальність за булінг». Школярів було ознайомлено із відповідним законодавством, роздано листівки про прояви булінгу, про можливості захисту у випадках цькування і переслідування.
Восьмикласники упродовж цього тижня разом із своїми керівниками відвідували Рівненський господарський суд, де працівники суду провели цікавий та захоплюючий урок.
Серед учнів 9-Б та 10-А, Б класів було проведено Оксфордьскі дебати, темою яких було «Активна позиція української молоді». Старшокласники обґрунтованими аргументами намагалися переконати присутнє «болото» та журі у тому, що наша молодь надзвичайно активна (команда пропозиції) і в тому, що молодь не настільки активна, як того хотілося б (команда опозиції). До обговорення проблеми активно долучалися і присутні в залі представники так званого «болота» в ході оголошеної Головою дебатів додаткової гри. В результаті перемогла команді учнів 9-Б, довівши, що молодь не настільки активна, як того хотілося б. Дякуємо обом командам за активну гру.
Із представниками 9 класів було переглянуто і обговорено документальний фільм «Молодь за гратами». Учнів шокували умови перебування підлітків в українських в’язницях і злочини, за які вони потрапляли у тюрми.
Учні десятих класів долучалися до Марафону написання листів – 2019, присвяченому молоді, що змінює цей світ на краще, і чиї права опинилися під загрозою. Школярі писали щирі слова підтримки цим людям, вкладаючи у них свої почуття співпереживання за їхні долі.
А завершився наш Тиждень походом із учнями 11 класів до Рівненського відділу реєстрації актів цивільного стану. Старшокласники мали можливість ознайомитися із особливостями Сімейного кодексу України.
Отак бурхливо і насичено пройшов «Тиждень права» у нашій школі, і ми вважаємо, що недаремно, адже може колись всі права дітей будуть виконуватись, а їх порушення суворо каратимуться.
Вчитель основ правознавства
Марчук О.Я.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.