Звіт директора школи за підсумками роботи в 2016-2017 н.р.

В 2016-2017 навчальному році робота школи була спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки, Указів Президента України, реалізацію державних, регіональних та міських програм в галузі освіти, інших чинних законодавчих та нормативних документів.

Першочергова увага, як і в попередні роки, приділялась створенню належних умов для учасників навчально-виховного процесу, якості шкільної освіти, задоволенню запитів обдарованої молоді, реалізації міських освітянських програм, питанням виховної роботи, покращення навчальної і матеріально-технічної бази школи.

Станом на 01.09.2016 року в закладі навчалося 1282 учні, що на 35 учнів більше ніж у 2015-2016 н.р. (1247 учнів).

У школі було укомплектовано 45 класів, з середньою наповнюваністю – 28,4 учня:

1-4 класи – 19 класів;
5-9 класи – 22 класів;
10-11 класів – 4 класи.

Впродовж року працювало 4 групи продовженого дня: для учнів 1-х, 2-х, 3-х класів.

Аналізуючи укомплектованість школи педагогічними кадрами протягом навчального року, слід відзначити, що колектив працює стабільно. Педагогічний колектив складався з 104 вчителів, з них у відпустці по догляду за дитиною перебувало 11 чоловік. Плинність педагогічних кадрів відсутня. За навчальний рік звільнено 1 вчителя, за власним бажанням. Вищу педагогічну освіту мають всі педагоги. Середнє педагогічне навантаження працівників школи становило 18,5 години, що незначно більше ніж в минулому навчальному році. Кількість вчителів, які працювали з неповним навантаження – 6 осіб, що на 2 особи менше, ніж у 2015-2016 н.р.

Впродовж останніх трьох років відкривалося по два 10-х класи.

У 10-11 класах введені такі профілі:

9-А – математичний;
10-А – української філології;
10-Б – універсальний;
11-А – української філології;
11-Б – універсальний.

Впродовж року діяли факультативи:

– синтаксис складного речення – 9-Б клас;
– Християнська етика – 5-Б, 7-В, 8-Г класи;
– Сходинки до вершини Я – 8-й клас.

Були організовані курси за вибором:

– Рівнезнавство – 5-х класи;
– Риторика – 1-Б та 1-В, 2-Б та 2-В, 3-В класи;
– Зарубіжна література – 2-Г, 4-А та 4-Б класи;
– Художня література у контексті світової культури – 10-А клас;
– Сучасна українська література – 11-А клас;
– Фінансова грамотність – 10-Б клас.

На протязі трьох останніх років у школі відбувається навчання за науково-педагогічним проектом «Інтелект України» на базі 1-А, 2-А, 3-А класів.

У цьому навчальному році закінчили:

9 клас – 107 учнів;
11 клас – 39 учнів.

Учениці Пурій Дана (9-А), Гудим Вікторія (9-В), Овдейчук Христина (9-Г) отримали свідоцтво з відзнакою. Золотоми відзнаками нагороджені випускники 11-Б класу – Гурина Вікторія, Гурина Марія, Демянчук Валерія, Федосеєва Софія, Янченко Катерина. Срібною медаллю нагороджено ученицю 11-А класу Стафійчук Дарину.

За підсумками навчальної діяльності 82 учня 2-8-х та 10-х класів нагороджені Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні», що на 8 учнів більше, ніж у минулому навчальному році (74).

На індивідуальній формі навчання перебувало двоє учнів.

Структура навчального року, режим роботи школи, навчальні плани вчителів та керівників гуртків відповідають чинному законодавству України та вчасно були затверджені, погоджені адміністрацією школи.

Методична робота з педагогічними кадрами в 2016-2017 навчальному році здійснювалася згідно з вимогами нормативно-правових документів про освіту, відзначалася системністю, змістовністю та дієвістю, сприяла безперервному фаховому вдосконаленню педагогів.

У 2016-2017 навчальному роботу педагогічного колективу було спрямовано на реалізацію науково-методичної проблеми «Формування самодостатньої компетентної особистості, громадянина-патріота України в процесі навчальної та позакласної діяльності».

Згідно з перспективним планом роботи над науково-методичною проблемою ІІ етап її реалізації носив організаційно-прогностичний характер, основним завданням якого було створення оптимальних умов для реалізації науково-методичної проблеми. Протягом цього етапу було проведено методичний лікбез «Підготовка вчителя до уроку в контексті національно-патріотичного виховання», психолого-педагогічний семінар «Психолого-педагогічні умови становлення ціннісних орієнтацій як чинника національно-патріотичного виховання дітей та молоді», науково-практична конференція «Сучасні методики та технології національно-патріотичного виховання школярів», засідання педагогічної ради «Формування інноваційної компетентності – невід’ємна умова становлення і розвитку сучасного педагога».

У 2016-2017 році продовжено роботу педагогічного імідж-клубу (Бондарчук Н.П.). Його діяльність у цьому році була направлена на визначення ролі вчителя у вихованні громадянина-патріота України, сприяла підвищенню рівня знань про вплив стану психічного здоров’я педагога на стиль його діяльності, причини виникнення критичних ситуацій в діяльності вчителя. Актуальними на засіданнях педагогічного імідж-клубу були питання активної громадянської позиції вчителів, відлуння суспільних конфліктів у психіці та професійній діяльності сучасного педагога.

Основна робота з опануванням теоретико-методологічними основами національно-патріотичного виховання учнів велася в дванадцяти методичних об’єднаннях: учителів початкових класів, української мови та літератури, словесно-естетичного циклу, географії та суспільствознавчих дисциплін, математики та інформатики, іноземної мови, природничого циклу, трудового навчання, фізкультури і захисту Вітчизни, класних керівників, вихователів ГПД, керівників гуртків, проблемні теми яких базувалися на загальношкільній проблемі.

Найвищі рейтингові показники діяльності, як і в минулому році, мають методичні об’єднання вчителів української мови та літератури (керівник Котенко І.П.) та вчителів початкових класів (керівник Полонець Л.І.). Слід відзначити творчу і результативну роботу методичних об’єднань вчителів природничого циклу (керівник Пурій Ж.Т.), географії та суспільствознавчих дисциплін (керівник Матіяш Є.А.), вчителів іноземної мови (керівник Несенчук І.Ю.), математики та інформатики (керівник Швець Г.Б.). Систематичною та цілеспрямованою була робота методичних об’єднань вчителів словесно-естетичного циклу (керівник Фефелова Н.І.), трудового навчання (керівник Зайцева І.В.), фізичної культури та захисту Вітчизни (керівник Астаф’єва О.Л.). Активізували роботу методичні об’єднання класних керівників 5-11 класів (керівник Мартинчук Н.В.), вихователів ГПД (керівник Сидорчук С.Є.).

Згідно з річним планом роботи всі методичні об’єднання впродовж навчального року провели предметні тижні. Високим рівнем організації, цікавими заходами відзначилися предметні тижні української мови «Моя мова – пісня батьківського краю», української літератури «Кобзареве слово єднає наші серця», математики «Математичний листопад», трудового навчання «Золотий колос», юних краєзнавців-дослідників «Рідний край наш – Україна».

У школі створені належні умови для самоосвітньої діяльності вчителів, підвищення рівня професійної компетентності, інформаційної та методичної культури педагогів. На базі шкільної бібліотеки та методичного кабінету успішно працює інформаційно-ресурсний центр з вільним доступом учителів до мережі Інтернет. На допомогу вчителям створена добірка веб-ресурсів з різних напрямків педагогічної діяльності «Методична скарбниця». Упродовж року було випущено 6 методичних бюлетнів. Найбільш цікавими та змістовними були методичні бюлетні «Від успішного учня – до успішного вчителя» (підготували учителі математики та інформатики Швець Г.Б., Максимцева Н.Г., Ткачук В.Л.) та «Творчість та ініціатива молодих» (оформили вчителі Костюк Н.О., Волкова О.М., Хохол Т.Л.). На базі методичного кабінету продовжується робота зі створення медіатеки педагогічного досвіду вчителів школи, оформлена виставка творчих доробок учителів «Сходинками до педагогічного олімпу».

Завдяки підвищенню рівня інформатизації школи у навчально-виховному процесі активніше застосовуються інформаційно-комунікаційні технології. За цей навчальний рік завдяки програмі співпраці у інформаційній сфері з КНР оновлено комп’ютери для кабінету інформатики (214), доповнено комплектацію комп’ютерною технікою кабінету інформатики початкової школи (202), кабінету музики (211). На протязі року було придбано два ноутбуки для кабінетів історії (209-музей) та початкової школи (204) Медіатека закладу поповнилася новими програмно педагогічними засобами з різних навчальних дисциплін, електронними засобами навчального призначення, які розроблені вчителями та учнями школи. Працівниками інтернет-провайдера Triolan було вдосконалено та розширено мережу доступу до мережі Internet.

Вчителі Корш Н.М., Семенюк О.А., Дьоміна Н.Ю., заступник директора з навчально-виховної роботи Саприкіна Н.О. пройшли дистанційне навчання з використання сервісів Google у професійній діяльності на базі навчально-методичного центру УОН Білоцерківської міськради, на базі інформаційно-інноваційного центру при КУ «Рівненський міський методичний кабінет». Учитель інформатики в початкових класах Козяр О.Є. закінчила курс з основ програмування (за програмою «Technology Nation»), Коцур В.Я. – курси щодо використання ІКТ під час викладання предмету «Захист Вітчизни».

У порівнянні з попередніми роками простежується позитивна динаміка в роботі педагогів щодо застосування технологій та методик компетентнісно спрямованої освіти, діяльнісного та практико-зорієнтованого підходу. Ефективно застосовують методи і прийоми, що забезпечують формування компетентної, самодостатньої особистості вчителі: Корш Н.М., Поліщук Л.П., Талашок А.В., Буханська О.І., Нетрусова М.А., Кирилюк В.С., Мандибура П.Б., Марушкевич Л.В., Котенко І.П., Фефелова Н.І., Деркач А.М., Матіяш Є.А., Максимцева Н.Г., Швець Г.Б., Ткачук В.Л., Сергійчук Н.О., Вдовенко Л.Г., Пурій Ж.Т., Новосад І.В., Ющук Г.І., Фурман Р.П., Мельник І.Є., Зайцева І.В.

Педагоги закладу активно працювали впродовж року над розробкою власних науково-методичних напрацювань. Узагальнили та систематизували матеріали з досвіду роботи, видрукували методичні посібники вчителі: Максимцева Н.Г. «Формування державницького світогляду особистості засобами позакласної діяльності», Семенюк О.А. «Буктрейлери до програмових творів з української літератури за темою «Про минулі часи», 7 клас», Поліщук Л.П. «Формування національно-патріотичних якостей молодших школярів у позакласній діяльності», Деркач А.М. «Опорно-логічні схеми як спосіб унаочнення навчального матеріалу на уроках зарубіжної літератури», Юзюк В.В. «Українська література 1940-50-их років. Буктрейлери до програмових творів з української літератури. 11 клас», авторський колектив вчителів-словесників «Предметний тиждень як засіб формування культури мовлення», Котенко І.П. «Науково-дослідницька діяльність учня як один із шляхів створення власної освітньої траєкторії», Мартинчук Н.В. «Системний підхід до формування правової культури особистості», Шевчук Л.І. «Формування позитивної мотивації учнів на здоровий спосіб життя засобами позакласної діяльності», «Формування навичок безпечної поведінки засобами позакласної діяльності», Марчук О.Я. «Полікультурність та толерантність: дискусійні питання у шкільному курсу історії», Саприкіна Н.О. «Формування інформаційної компетентності особистості засобами НІТ у системі мовно-літературної освіти», «Українська література. Готуємося до ЗНО», Фефелова Н.І. «Формування полікультурної компетентності учнів у процесі проведення мистецьких тижнів», Марушкевич Л.В. «Формування компетентного учня-читача в системі літературної освіти шляхом використання графічних організаторів», Ющук Г.І., Кухар Л.М. «З Україною в серці: національно-патріотичне виховання учнів на уроках історії та в позакласній діяльності».

На міський етап ХІV обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості було представлено 16 експонатів у п’яти номінаціях (у 2015-2016 навчальному році 15 посібників у восьми номінаціях). За результатами конкурсу стали переможцями Саприкіна Н.О., Марушкевич Л.В. та авторський колектив вчителів-словесників у номінацїї «Українська мова та література», Шевчук Л.І. у номінації «Виховна робота». Дипломи лауреатів конкурсу здобули вчителі Ющук Г.І., Кухар Л.М., Фефелова Н.І., Марчук О.Я., Юзюк В.В. Семенюк О.А., що свідчить про зростання пошуково-дослідницької діяльності вчителів школи.

Упродовж року вчителі брали активну участь у засіданнях міських методичних об’єднань, семінарах, конференціях, майстер-класах та інших методичних заходах. У роботі міського семінару для вчителів біології та основ здоров’я взяли участь Шевчук Л.І., Вдовенко Л.Г., Пурій Ж.Т., у роботі міського методичного об’єднання вчителів інформатики – Ткачук В.Л. Учитель музики Мельник І.Є., вчителі фізичної культури Строкаль М.М., Марищук В.М. провели показові уроки для вчителів міста. Багато педагогів закладу брали участь у вебінарах, олайн-конференціях, онлайн-брифінгах, які проводили МОН України, УЦОЯО, ЛРЦОЯО, видавнича група «Основа», РОІППО, КУ «Рівненський міський методичний кабінет». Учитель інформатики Ткачук В.Л. взяла участь у І турі Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» у номінації «Інформатика».

На високому організаційному та науково-методичному рівні були проведені заходи на базі школи: засідання міських методичних об’єднань вчителів-логопедів та вчителів фізичної культури, засідання школи молодого практичного психолога, школи молодого соціального педагога. У цьому навчальному році на базі школи розпочала роботу міська творча група вчителів-словесників з питань використання інтернет-технологій на уроках української мови та літератури, яку очолила вчитель української мови Саприкіна Н.О. Активними учасниками цієї групи стали вчителі Юзюк В.В., Семенюк О.А.

Педагоги закладу займаються пошуковою, науково-дослідницькою діяльністю. Продовжено дослідно-експериментальну роботу на всеукраїнському рівні з теми «Науково-методичні засади впровадження фінансової грамотності у навчально-виховний процес навчальних закладів».

Членом обласної творчої майстерні з проблеми «Компететнісно зорієнтовані завдання як засіб формування компетентної особистості» стала вчитель Саприкіна Н.О. Упродовж багатьох років Коцур В.Я. є керівником міського методичного об’єднання вчителів захисту Вітчизни.

Важливу роль у підвищенні методичного та професійного рівня педагогічних працівників відіграла атестація та курсова підготовка, які проводилися відповідно до перспективного плану. У 2016-2017 навчальному році пройшли атестацію 18 педагогічних працівників. Підвищили свій кваліфікаційний рівень учителі Іванишин І.В., Парфенюк С.М., Козяр О.Є, Марищук В.М., Поліщук Л.П., Ткачук В.Л., Максимцева Н.Г., Юзюк В.В., звання «старший учитель» присвоєно вчителям Максимцевій Н.Г., Мельник І.Є., Шевчук Л.І., звання «вчитель-методист» – Корш Н.М.

Повністю реалізовано план курсової підготовки. Протягом навчального року 29 педагогічних працівників пройшли курси підвищення кваліфікації при РОІППО, з них 9 – було охоплено дистанційною формою навчання.

Упродовж навчального року у всеукраїнських освітянських виданнях було вміщено одну публікацію вчителя Марушкевич Л.В. Конспект уроку за поезією Майдану був надрукований у всеукраїнському журналі «Дивослово» (№2, лютий 2017 р.). На методичному порталі «Вook-server» управління освіти Рівненського міськвиконкому було розміщено методичні матеріали (конспекти уроків, методичні статті, презентації) учителів Іванишин І.В., Козяр О.Є., Максимцевої Н.Г., Марушкевич Л.В., Мельник І.Є., Поліщук Л.П., Юзюк В.В., які взяли участь в офлайн-конференції з теми «Підсумки реалізації загальноміської науково-методичної проблемної теми «Створення акмеологічного середовища для самореалізації особистості шляхом модернізації управлінської, науково-методичної та навчально-виховної діяльності»».

Методична робота у школі була спрямована на забезпечення якості освіти в закладі шляхом підвищення рівня професійної майстерності педагогічних кадрів. Підсумовуючи показники навчальної діяльності закладу за 2016-2017 навчальний рік, варто відзначити, що кількість учнів з високим та достатнім рівнями навчальних досягнень становить 31,2%, що на 7,9% менше у порівнянні з минулим навчальним роком, з високим рівнем знань –7,1%, що дещо перевищує показники попереднього року (6,9%).

Високий рівень якості освіти в закладі підтвердили результати ДПА у формі ЗНО учнів 11-х класів з української мови, історії України та математики, біології, англійської мови, географії, хімії, фізики. Середній бал за тестування з математики є найвищим і складає 10,0 (у минулому навчальному році – 8,0), з української мови – 9,513 балів (у минулому навчальному році – 9,4) (вчителі Сергійчук Н.О., Мартинчук Н.В.). З історії України середній бал за тестування склав 7,844 балів (у минулому навчальному році – 8,5) (учитель Новосад І.В.). Успішно склали учні 11-х класів ДПА з англійської мови: 77,8% учнів виконали тестові завдання на високому і достатньому рівні (учитель Яцюрик Р.О.). На достатньому рівні 66,7% випускників виконали тестові завдання з біології.

Значна увагу вчителі приділяли розвитку творчого потенціалу та здібностей обдарованих дітей У порівнянні з минулим роком зросла кількість переможців міських та обласних олімпіад; конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт слухачів МАН; предметних, творчих та спортивних конкурсів, змагань різних рівнів.

У ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад взяли участь 41 учень школи, з них 15 стали переможцями, здобувши 23 призових місця (ІІ місце – 8, ІІІ місце – 15), що становить 56% від загальної кількості учасників. Порівняно з минулим навчальним роком здобуто на 1 перемогу більше, що свідчить про якісну підготовку учнів до міських олімпіад. Аналіз результатів показав, що значна частина переможців навчається у класах з поглибленим або профільним вивченням предметів.

Найкраще виступили юні математики, які вибороли 4 призових місця, команди фізиків, філологів, географів, правознавців вибороли по 3 призових місця. По 2 переможці у міських олімпіадах з хімії, біології. Одне призове місце здобуто в ІІ етапі олімпіад з астрономії, історії, трудового навчання (технічна праця).

Підготували призерів ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад учителі Котенко І.П., Марушкевич Л.В., Вдовенко Л.Г., Войтюк Н.Є., Медведюк Н.А., Матіяш Є.А., Новосад І.В., Марчук О.Я., Ющук Г.І., Демчук В.Б., Сергійчук Н.О., Швець Г.Б., Бережнюк І.М., Винник В.В., Гнесь С.В., Іванютенко Л.В.

Найвищі досягнення у ІІ етапі Всеукраїнських олімпіад має учень 10-Б класу Прокопчук Владислав, який переміг у сімох олімпіадах. Вибороли призові місця у двох олімпіадах 3 учні: Батіна Катерина (8-В клас), Муляр Анна (10-А клас), Федосєєва Софія (11-Б клас).

У цьому навчальному році досягнення учнів у олімпіадах є вищими або відповідають показникам минулого року з усіх навчальних предметів. Якісний показник участі команди школи у ІІ етапі олімпіад підвищився порівняно з минулим навчальним роком з 0,49 до 0,51. Однак, представники закладу не брали участі  в олімпіадах з екології, економіки та німецької мови, у цьому році низькими є результати участі школярів в олімпіадах з інформатики, інформаційних технологій. Учениця 11-Б класу Федосєєва Софія не ввійшла у число призерів, однак показала хороші результати з англійської мови, про що зазначено у наказі управління освіти Рівненського міськвиконкому № 558-осн. від 19.12.2016 р.

У ІІІ етапі Всеукраїнських олімпіад брали участь 2 учні школи, які стали переможцями: Овдейчук Христина, учениця 9-Г класу, виборола ІІ місце з георграфії (вчитель Матіяш Є.А.); Гурина Вікторія, учениця  11-Б класу, здобула ІІІ місце з правознавства (вчитель Ющук Г.І.). Однак, упродовж останніх 11 років у закладі відсутні переможці ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад.

Дев’ятий рік проводиться міська олімпіада «Крок» для учнів 5-6 класів з української мови та літератури, для учнів 5-х класів – з математики. Успішно впродовж усіх років виступають юні філологи, які щороку здобувають призові місця. У 2016-2017 навчальному році переможцем олімпіади стала  Петровська Надія, учениця 5-А класу (вчитель Саприкіна Н.О.). Однак, серед юних математиків у цьому навчальному році переможців не виявилося.

Покращилася результативність участі учнів школи у ІІ етапі олімпіади «Юне обдарування». У цьому навчальному році здобуто 4 перемоги учнями 4 класів: Павлюк Анастасія, учениця 4-А класу (вчитель Корш Н.М.), здобула ІІ місце з української мови, учні 4-В класу (вчитель Костюк В.А.): Чуль Дарина – ІІ місце з англійської мови, Семігута Олександр – ІІІ місце з природознавства, Матушевський Віктор – І місце з математики, який став призером і в обласному етапі олімпіади «Юне обдарування» з математики, здобувши ІІ місце.

Значно зросла у цьому навчальному році результативність роботи юних манівців. На І етап конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт слухачів МАН представлено 36 робіт та здобуто 22 призових місця (у 2015-2016 н.р. було відповідно 27 учасників та 21 переможець). Учні виконували науково-дослідницькі роботи у 16 секціях семи відділень. Найбільше учасників та переможців було у відділеннях екології та аграрних наук, фізики і астрономії.

І місце виборов учень 10-Б класу Прокопчук Владислав у секції «Астрономія та астрофізика» та учениця 10-А класу Тимощук Анастасія у секції «Фольклористика».

Дипломом ІІ ступеня нагороджені учні: Гурина Вікторія (11-Б клас, секція «Українська література»), Кривко Євген (10-Б клас, секція «Астрономія і астрофізика»), Каплун Тарас (9-А клас, секція «Астрономія і астрофізика»), Потьомін Ігор (10-Б клас, секція «Астрономія і астрофізика»), Ралко Валерія (10-А клас, секція «Загальна біологія»), Пурій Дана (9-А клас, секції «Лісознавство», «Біологія людини»), Вітриченко Анастасія (9-Б клас, секція «Селекція та генетика»).

ІІІ місце у секції «Теологія, релігієзнавство та історія релігії» посіла учениця 9-Б класу Курилас Владислава, у секції «Правознавство» – учениця 9-Б класу Яськовець Тетяна, у секції «Історичне краєзнавство» – учениця 9-А класу Міщанчук Тетяна, в секції «Географія та ландшафтознавство» – Баланович Марія, учениця 10-Б класу, Ралко Валерія, учениця 10-А класу, в секції «Технологічні процеси та перспективні технології». Мисько В’ячеслав, учень 9-А класу, у секціях «Електроніка та приладобудування», «Астрономія та астрофізика» – учень 9-А класу Бруяка Владислав, в секції «Науково-технічна творчість та винахідництво» – Даниленко Дмитро, учень 11-А класу, в секції «Агрономія» – учениця 10-А класу Денисюк Анна, у секції «Правознавство» – учениця 9-А класу Пурій Дана.

Найбільше перемог (сім) на міському етапі конкурсу здобули юні фізики. П’ять переможців у відділеннях хімії та біології, екології та аграрних наук. Уперше за останні роки переможцями стали учні школи, члени МАН, в секціях «Технологічні процеси та перспективні технології», «Науково-технічна творчість та винахідництво», «Електроніка та приладобудування» – Мисько В’ячеслав, Бруяка Владислав, Даниленко Дмитро.

За результатами І етапу конкурсу заклад розділив із Рівненською ЗОШ №27 перше рейтингове місце серед загальноосвітніх шкіл міста та четверте – серед всіх міських загальноосвітніх навчальних закладів. Переможців І етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт слухачів МАН підготували вчителі: Юзюк В.В., Котенко І.П., Демчук В.Б., Матіяш Є.А., Вдовенко Л.Г., Пурій Ж.Т., Новосад І.В., Марчук О.Я., Максимцева Н.Г., Бережнюк І.М., Іванютенко Л.В.

На обласний етап конкурсу було представлено 15 науково-дослідницьких робіт, що на 5 більше, ніж у минулому навчальному році. Здобуто у ІІ етапі конкурсу 9 перемог, що є найкращим показником за останні 5 років. Два дипломи ІІІ ступеня обласного етапу конкурсу виборола учениця 9-А классу Пурій Дана у секціях «Біологія людини» та «Лісознавство» (вчителі Вдовенко Л.Г., Пурій Ж.Т.). ІІ місце посіли учні: учениця 10-А класу Тимощук Анастасія (секція «Фольклористика», вчитель Котенко І.П.), учень 10-Б класу Прокопчук Владислав (секція «Астрономія і астрофізика», вчитель Демчук В.Б.), учениця 10-А класу Денисюк Анна (секція «Агрономія», вчитель Іванютенко Л.В.), учениця 10-Б класу Баланович Марія (секція «Українська література», вчитель Котенко І.П.), учениця 10-А класу Тверда Ліліана (секція «Мистецтвознавство», вчитель Котенко І.П.). Учні 10 класів Ралко Валерія (секція «Загальна біологія», вчитель Іванютенко Л.В.) та Кривко Євген (секція «Астрономія та астрофізика», вчитель Демчук В.Б.) здобули дипломи ІІІ ступеня.

За результатами ІІ етапу конкурсу-захисту МАН школа зайняла друге рейтигове місце серед загальноосвітніх шкіл міста та п’яте – серед всіх міських загальноосвітніх навчальних закладів.

Упродовж року учні школи брали активну участь у предметних конкурсах різних рівнів, у 15-ти з них вибороли призові місця, що відповідає показникам попередніх років.

Найвищі досягнення у конкурсах з української мови та літератури – 14 призерів та 6 лауреатів у 7 конкурсах. Найбільш результативною є участь учнів школи у міському етапі VІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка: Муляр Анна (10-А клас) – І місце, Древецька Мар’яна (5-Б клас), Мотринець Ярослава (6-Г клас), Град Тетяна (8-Б клас), Янченко Катерина (11-Б клас) – ІІІ місце. Дипломом третього ступеня за перемогу у ІІ етапі ХVІІ Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика нагороджена Должнікова Діана (7-Б клас), лауреатами цього конкурсу стали Петровська Надія (5-А клас), Мотринець Ярослава (6-Г клас), Муляр Анна (10-А клас), Стафійчук Дарина (11-А клас). Переможцями міського етапу ХVІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої» у номінації «Література» стали Должнікова Діана (7-Б клас), Шевчук Віталій (5-Д клас), лауреатом – Муляр Анна (10-А клас). В обласному літературному конкурсі «Перло многоцінне» перемогу (І місце) здобули учениці 9-Б класу Фурманюк Іванна та 8-Б класу Град Тетяна. Переможцями міського огляду-конкурсу читців-гумористів «Поліські пересмішники. Рівне сміється» стали учні 10-их класів (ІІ місце) та учні 11-их класів (ІІІ місце). У міському етапі огляду-конкурсу читців-декламаторів та юних поетів «Живи, Кобзарю, в пам’яті людській» переможцями стали учні 5-Д класу (ІІІ місце) та 10-х класів (ІІ місце). Лауреатом міського конкурсу креатив-листівок з нагоди 160-річчя від дня народження І.Франка стала учениця 11-А класу Янченко Катерина. Юних філологів підготували  вчителі Котенко І.П., Юзюк В.В., Марушкевич Л.В., Мартинчук Н.В., Саприкіна Н.О., Момотюк К.І., Семенюк О.А.

У міському етапі Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» І місце виборов учень 6-Б класу Друзь Рувім, ІІ місце здобула учениця 7-В класу Рубан Вікторія (вчитель Марчук О.Я.).

Фіналістом Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму та Всеукраїнської трудової акції «Дослідницький марафон» стала учениця 10-А класу Денисюк Анна (вчитель Іванютенко Л.В.), посівши ІІ та І місця відповідно.

За перемогу у міському конкурсі «Юна вишивальниця» дипломом ІІ ступеня нагороджена учениця 11-Б класу Янченко Катерина, диплом І ступеня отримала учениця 9-Б класу Ясковець Тетяна (вчителі Яковець Т.Т., Зайцева І.В., Лисюк Л.І.).

Результативною є участь учнів школи у міських конкурсах з англійської мови. Дипломами ІІІ ступеня за перемогу у загальноміських конкурсах з англійської мови нагороджені вихованці Яцюрик Р.О. та Волкової О.М.: Федосєєва Софія (11-Б клас), Муляр Анна (10-А клас).

Вихованці вчителя зарубіжної літератури Деркач А.М., учні 10-х класів, стали призерами у міському фестивалі-конкурсі «Юні знавці зарубіжної літератури», виборовши ІІ місце.

Багато учнів школи успішно беруть участь в інтерактивних конкурсах, демонструючи високий рівень як теоретичних, так і практичних знань: «Кенгуру», «Колосок», «Левеня», «Соняшник», «Sunflower», «Бобер»; творчих, мистецьких конкурсах та фестивалях.

Вчителі фізичної культури приділяють значну увагу роботі з обдарованими дітьми, підготовці збірних команд школи до участі у міських змаганнях. Завдяки цьому юні спортсмени успішно виступили у Спартакіаді серед школярів загальноосвітніх навчальних закладів м.Рівного, виборовши ІІ загальне місце, та досягли високих результатів з таких видів спорту: І місце – легкоалетичний крос, футбол.

Зважаючи на все викладене можна стверджувати, що методична робота з педагогічними кадрами у 2016-2017 навчальному році проводилася на належному рівні, мала системний характер, відзначалася змістовністю та дієвістю, сприяла безперервному фаховому вдосконаленню педагогів та підвищенню рівня якості освіти в закладі.

У 2016-2017 навчальному році виховна робота проводилась згідно із Законами України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», «Про охорону дитинства», Національної доктрини розвитку освіти України, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, і відповідно до «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Програми національного виховання учнівської молоді Рівненщини на 2008-2020 роки, Концепції національно-патріотичного виховання учнівської молоді, річного плану школи, орієнтуючись на результати діагностики рівня професійності педагогічних кадрів та аналіз результатів виховного процесу за минулий навчальний рік.

У 2016-2017 н.р. виховна роботи проводилась згідно із Законами України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», «Про охорону дитинства», Національної доктрини розвитку освіти України, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, і відповідно до «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Програми національного виховання учнівської молоді Рівненщини на 2008-2020 роки, Концепції національно-патріотичного виховання учнівської молоді., річного плану роботи, орієнтуючись на результати діагностики рівня професійності педагогічних кадрів та аналіз результатів виховного процесу за минулий навчальний рік.

Виховна робота закладу у 2016-2017 навчальному році була спрямована на оптимізацію виховного процесу, реалізацію змісту та завдань виховної системи школи, на органічне поєднання організаційно-педагогічної, сімейно-родинної, національно-культурної, спортивно-оздоровчої та просвітницької діяльності вчителів, батьків, учнів, громадськості. Педагогічний колектив спрямовував роботу на виховання в учнів почуття гордості за Українську державу, формування високих моральних цінностей, патріотизму, етнічної та національної самосвідомості, любові до рідної землі, держави, родини, народу,  залучення кожного учня  до участі в різних сферах діяльності на основі його нахилів та здібностей, організації змістовного позаурочного дозвілля. Дирекція школи сприяла вибудові виховного процесу на засадах партнерства, суб’єктної взаємодії, глибокої його відкритості.

Учні школи упродовж навчального року взяли участь у понад 30 міських конкурсах. Найрезультативнішими були:

  • Міський етап Всеукраїнської спартакіади допризовної молоді «Заграва – 2017» І місце (керівник Коцур В.Я.);
  • Міський фестиваль-конкурс шкільних театральних колективів (номінація «Інсценізації казок» «Дюймовочка») – І місце (керівник Лукашук Д.М.);
  • Всеукраїнський фестиваль ДЮП – І місце команда «Палаючі серця» (керівник Панчук О.В.);
  • Міська виставка-конкурс декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край»: розділ «Ляльки» – І місце Симончук Яна (керівник Зайцева І.В.), розділ «Вироби з природних матеріалів» – І місце Остапчук Петро (керівник Зайцева І.В.);
  • Х Всеукраїнська олімпіада «Юні знавці Біблії» міський етап – І місце Друзь Рувім, II місце Рубан Вікторію (керівник Марчук О.Я.);
  • Міський конкурс екологічних торб «Стильна торба» – ІІ місце Симончук Яна (керівник гуртка Зайцева І.В.);
  • Міський конкурс ековиробів «Еко дім» Рубан Вікторія 7-В клас ІІ місце (керівник гуртка Зайцева І.В.);
  • Міський конкурс «Новорічний сувенір» – ІІ місце Шукалевич В., Рубан В.(керівник гуртка Зайцева І.В.);
  • Міський конкурс «Український сувенір» – ІІ місце Симончук Я. Рубан В., Остапенко Я. (керівник гуртка Зайцева І.В.);
  • Міський конкурс строю і стройової пісні «Червона калина – 2016» – ІІ місце (керівник Коцур В.Я.);
  • Міський конкурс дитячого малюнку «Місто моєї мрії» – ІІ місце Дитюк Л., ІІІ місце Надашкевич А.;
  • Всеукраїнський конкурс «Космічні фантазії»: номінація «Художній текстиль» – І місце  Муляр А., Степанова В., Гурина М., Гурина В. на міському і обласному етапах (керівник Лисюк Л.І.); номінація «Іграшки» – ІІ місце  Древецька М., Юрченко Д., Шукалевич В. (керівник Зайцева І.В.);
  • Х Всеукраїнський конкурс учнівської творчості присвячений Шевченківським дням «Об’єднаймося ж, брати!»: номінація «Історія України і державотворення» Долотом проти Кремля: державотворча діяльність Ніла Хасевича крізь призму сучасної гібридної війни в Україні – ІІІ місце Пурій Д. (керівник Марчук О.Я.); номінація «Література» Поезія. – ІІ місце Шевчук В. Цикл поезій «Україна – одна країна і одна держава!» (керівник Мартинчук Н.В.); номінація «Література». Проза. – ІІ місце Должнікова Д. «Ромашковий ранок» (керівник Марушкевич Л.В.);
  • Міський огляд-конкурс читців-декламаторів, юних поетів «Живи, Кобзарю, в пам’яті людській»: ІІ місце – Старша вікова категорія «Задзвонили в усі дзвони…» (керівник Котенко І.П.), ІІІ місце – Середнявікова категорія «А ми тую козацькую славу збережемо…» (керівник Мартинчук Н.В.);
  • Міський етап конкурсу «Юна вишивальниця – 2017» техніка «Лиштва» – ІІ місце Янченко Катерина (керівник Зайцева І.В.);
  • Всеукраїнський фестиваль-конкурс загонів ЮІР – ІІ місце команда «Спектр» (керівник Самусь-Уздовська Н.Б.);
  • Міський фестиваль-конкурс шкільних хореографічних колективів «Веселі закаблуки» – ІІІ місце (керівник гуртка Лічковаха Л.В.);
  • XII Всеукраїнський пісенний фестиваль «Весняний первоцвіт» – ІІІ місце Гейдарова Чінара, (керівник Фурман Р.П.);
  • Всеукраїнський студентський фестиваль естрадної пісні «Пісня буде поміж нас» – лауреат Гейдарова Чінара, (керівник Фурман Р.П.);
  • До «Рівненського букваря» увійшли ілюстрації «Фонтани» Кузьмичової К., «Щ» Клімчук Катерини (керівник Галушко Н.В.).

Виховна діяльність здійснювалась через роботу класних керівників в класних колективах, на загальношкільному рівні під час проведення позакласних і позашкільних заходів, залучення учнів до участі у конкурсах, через роботу учнівського самоврядування, діяльності гуртків.

Класні керівники спланували роботу у відповідності до плану роботи школи, затвердженого радою школи протокол №1 від 02.09.2016. Питання виховання заслуховувались на нарадах при директору, заступнику директора школи, методичних оперативках, на засіданнях методичної ради, ради профілактики попередження правопорушень.

Колектив виховників працював над упровадженням науково-методичної теми (проблеми) закладу: «Формування самодостатньої компетентної особистості, громадянина – патріота України в процесі навчальної та позакласної діяльності».

З метою реалізації проблемної теми було передбачено розв’язання цілого комплексу взаємопов’язаних між собою завдань, які ґрунтувалися на досягненні психолого-педагогічної науки, ППД та проведення виховних заходів. У листопаді 2016 року проведено засідання педагогічної ради «Співпраця школи, сім’ї, позашкільних установ, громадських організацій у вихованні особистості громадянина України в сучасних соціокультурних умовах», яка пройшла у формі тренінгу. У ході педради вчителі школи мали можливість підвищити науково-теоретичні та психолого-педагогічні знання, які сприяли реалізації науково-методичної проблеми закладу.

З метою надання методичної допомоги класним керівникам протягом навчального року проводились наради та консультації з питань організації та здійснення виховної роботи в класних колективах. Шкільний психолог, педагоги – організатори, соціальний педагог, класні керівники брали участь в міських та обласних заходах з питань виховання. З метою досягнення більшої ефективності виховної діяльності класні керівники працювали сумісно зі шкільним психологом, проводячи тестування, діагностику, вивчаючи індивідуальні особливості учнів, продовжували роботу над складанням щоденника психологічних спостережень учнів, що перебувають на внутрішкільному обліку. Протягом навчального року згідно з планом роботи школи проводились засідання методичного об’єднання класних керівників, яке очолювала Мартинчук Наталія Володимирівна. Головна увага приділялася проблемі вдосконалення виховного процесу, піднесення якості та ефективності роботи учнівського самоврядування, забезпечення злагодженості дій школи і сім’ї у вихованні учнів, профілактики дитячої безпритульності та бездоглядності, забезпечення умов щодо збереження здоров’я учнів та запобігання всім видам дитячого травматизму.

Проводились наради при директорові та заступниках директора, де визначалися напрямки, цілі, форми та методи виховної роботи, шляхи досягнення більшої ефективності виховного процесу.

Ефективно та результативно працювало методичне об’єднання класних керівників, робота якого була спрямована на системний підхід до виховання учнів, підготовку їх до життя і праці, впровадження в практику школи національної системи виховання. Було проведено 5 засідань, в ході яких класні керівники мали можливість підвищити свою професійну компетентність, отримати рекомендації щодо організації виховного процесу, ознайомитися з досвідом колег. Слід відзначити, що професійний рівень класних керівників зростає. Результати анкетування свідчать, що вчителі добре володіють основними поняттями та навичками щодо організації виховної роботи у класі, планування виховної діяльності, здійснення аналізу виховного процесу. Класні керівники значно частіше у своїй роботі використовують новітні технології, активні форми роботи з учнівським колективом. Заслуговує на увагу робота класних керівників Поліщук Л.П., Максимцевої Н.Г., які зібрали та систематизували матеріал з виховання ціннісного ставлення до суспільства і держави. Цей матеріал був презентований на засіданні методичного об’єднання та представлений на міському конкурсі-ярмарку педагогічної творчості у номінація «Виховна робота».

Відповідно до плану роботи методичного об’єднання класними керівниками були проведені відкриті виховні години. Так, у листопаді 2017 проведено показові виховні години для учнів 3-х класів «Я – маленький громадянин держави» (Поліщук Л. П.) і театралізована вистава «Новорічний колобок» (Нетрусова М.А.). Для учнів 4 класу були проведені гра-подорож «До країни народного мистецтва» (Корш Н.М.) та свято «Рідна мова – диво калинове» (Парфенюк С.М.). До Дня пам’яті жертв голодомору класними керівниками 6-11-х класів проведено відкриті заходи: для учнів шостих класів – урок-реквієм«Трагедія українського народу» (Мельник І.Є.), для учнів восьмих класів – Щоденник «Україна пам’ятає» (Мамотюк К.І.), для учнів дев’ятих класів – Усний журнал «Далекого 1932» (Максимцева Н.Г), для учнів десятих класів – Урок-реквієм «Запали свічку пам’яті» (Швець Г.Б.), для учнів одинадцятих класів –година історичної пам’яті «Пам’ятаємо про жертв голодомору» (Юзюк В.В.). Виховні заходи проведено на високому рівні, були враховані вікові особливості учнів, в ході обговорення після перегляду відеофільму учні висловлювали власні думки, виступали з віршами.

Враховуючи завдання національного виховання, визначених в Концепції виховання дітей та молоді у національній системі освіти, виховна робота з учнями організована і проводилась у різних формах і напрямках: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, фізичне, екологічне виховання.

Патріотичне виховання забезпечувалось в школі через систему заходів, спрямованих на розуміння учнями громадського обов’язку, формуванню у них патріотичних почуттів. Класні керівники 1-11 класів проведи бесіди та виховні години в класах із відзначення державних свят, пов’язаних з історією України та рідного краю. Традиційними в школі є заходи з відзначення Дня партизанської слави, уроки-мужності до Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників, фотовиставка, конкурс малюнків до Дня визволення міста Рівного, екскурсії до обласного краєзнавчого музею.

На виконання Указу Президента України «Про відзначення Днів пам’яті жертв голодомору» в школі 21-25.11.2016 року проведено виховні години й години спілкування для учнів 1-11-х класів. Учні школи долучилися до участі у загальноміській акції «Запали свічку».

До Дня пам’яті героїв Крут у 1-Д класі (Коробчук О.В.), 7-А (Семенюк О.А.), 7-Б (Новосад Н.Ф.), 7-В (Фурман Р.П.), 8-А (Бережнюк І.М.), 8-Г (Марчук О.Я.), були проведені виховні години, уроки мужності «Сини землі української», уроки пам’яті «Крути – мужність і біль України». Також у 9-А класі було проведено вечір-реквієм «Ваш світлий подвиг незабутній» (НовосадІ.В.), а в навчальному закладі відбулися тематичні історичні читання «Коли стають до зброї діти, народ цей не перемогти», конкурс малюнків «Герої живуть вічно».

До Дня захисника Вітчизни та Дня Збройних сил у закладі відбулися: посвята в п’ятикласники «Ми діти козацького роду» (Мартинчук Н.В.), змагання з ДПЮ між старшокласниками та військовослужбовцями контрактної служби в/ч А 1671 (Коцур В.Я.), зустріч учнів 9-А класу з воїнами АТО «Відвертий діалог» (Новосад І.В.), була організована творча зустріч у дружньому колі з волонтером Х. Панасюк для учнів 8-х класів. Традиційно пройшов конкурс кашоварів «А ми тую козацькую славу збережемо…» для учнів 6-х класів (Панчук О.В.).

До Дня Героїв Небесної сотні для учнів 9-х класів було проведено спомин-реквієм «Свіча пам’яті» та для учнів 5-11 класів фестиваль патріотичної пісні «У серці моїм Україна».

До дня виведення військ з Афганістану класні керівники провели: урок мужності «В майбутнє йдемо, озираючись на минуле» (Котенко І.П.), урок – пам’яті «Герої живуть вічно» (Новосад І.В.), на який було запрошено голову міської спілки воїнів-афганців, вшановано учасників бойових дій  на території інших держав та АТО. Під час проведення уроку мужності «Ти вічний біль, Афганістан» (Стаднічук В.О., керівник гуртка «Зірниця») було залучено воїнів-афганців, які є учасниками АТО. Керівник шкільного музею, Новосад І.В. разом з своїми вихованцями розпочали роботу над оформленням експозиції про випускника школи Рєпіна Євгена, який загинув в зоні АТО та випускників школи, які захищають нашу країну в зоні проведення антитерористичної операції.

Щороку до Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги в школі та місті проходить патріотична акція «Пам’ятаємо. Перемагаємо». В рамках акції у закладі було проведено захід «Прагнення до свободи – учора, патріотизм і нездоланність – сьогодні, гідна Україна – завтра» до Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. зустріч з військовослужбовцями ОК «Захід», учасниками бойових дій антитерористичної операції на Сході України, виставку стінгазет «За мирне небо спасибі вам, ветерани» (Панчук О.В.). Вихованці гуртка «Моделювання іграшок-сувенірів» долучились до міської акції «Маківка – до травневих свят» і виготовили 50 маківок – символів пам’яті українського народу жертв війни.

31 річниці пам’яті жертв Чорнобильської трагедії були присвячені виховні години «Дзвони Чорнобиля» у 7-Б класі (Новосад Н.Ф.), урок-реквієм «Чорнобиль – твій біль, Україно!» у 5-Б класі (Гнесь С.В.), «Крик і біль душі під знаком Чорнобиля» у 8-Б класі (Мамотюк К.І.), виставка малюнків учнів школи.

З метою відродження та розвитку українського козацтва у школі проведено виховний проект «Козацькому роду нема переводу», конкурс патріотичної пісні серед учнівських колективів 5-11 класів. Переможцями стали учні 5-В класу (Внук О.В.), 6-А класу (Мельник І.Є.) та 7-В класу (Фурман Р.П.). Учні 10-11 класів у міському огляді-конкурсі військово-патріотичної пісні та строю «Червона калина – 2017» зайняли ІІ місце, а командир шкільної команди Гаврилюк Ірина отримала перемогу як кращий командир взводу. Учні 9-11 класів стали переможцями – Всеукраїнської спартакіади допризовної молоді «Заграва – 2017» (керівник Коцур В.Я.). Для учнів 5-х класів були проведені спортивні змагання «Ігри патріотів» (Панчук О.В., Остапчук Т.І.), де переможцями стали команда учнів 5-Д класу (Мартинчук Н.В.) і 5-В класу (Внук О.В.). Учні 8-10 класів активно взяли участь у військово-патріотичному вишколі, який проходив в урочищі Гурби (керівник Марищук В.М.), у рамках проведення навчально-польових зборів для учнів, які вивчають предмет «Захист Вітчизни». Проводилися екскурсії та походи учнівської молоді місцями козацької та бойової слави.

Спільна робота класних керівників, вчителів фізичної культури, допризовної підготовки, керівників гуртків та секцій військово-спортивного комплексу сприяла підвищенню цілеспрямованої зацікавленості учнів, а вміло підібрані засоби виховного впливу та форми організації дозвіллєвої діяльності дали позитивні результати.

Національне виховання є важливою складовою виховного процесу у школі. З метою виховання патріотичних почуттів, бажання стати на захист рідної держави, мови був проведений тиждень української писемності і мови, Міжнародний день рідної мови «О слово рідне, України слава, Богданова мудрість і Тараса заповіт», виховний проект «Шевченко – це Україна, Україна це Шевченко». З метою виховання поваги учнів до традицій українського народу проводились народознавчі заходи: свято «Дарунки Святого Миколая (Фурман Р.П.), Андріївські вечорниці (Мартинчук Н.В.), конкурс колядок і щедрівок «Різдвяні переспіви» для учнів 3 класів (Самусь-Уздовська Н.Б.) та заочна подорож «Подорожуємо квітучою Україною» (Нетрусова М.А.), для учнів 4 класів – Гра-подорож «До країни народного мистецтва» (Корш Н.М.).

Цікавою у цьому напрямку є робота класних керівників Поліщук Л.П., Підлісної А.В., Корш Н.М., Мартинчук Н.В., Мельник І.Є., Семенюк О.А., Нетрусової М.А., Максимцевої Н.Г., Котенко І.П. які, використовуючи нетрадиційні форми проведення виховних заходів, намагаються створити умови для набуття учнями пізнавального досвіду, вихованню у них національної свідомості та гідності, формуванню рис громадянина України та активної життєвої позиції.

Значну увагу у національному та громадянському вихованні учнів відіграє організація туристсько-краєзнавчої роботи. Впродовж 2016-2017н.р. вчителями для учнів організовано більше 30-ти екскурсій різноманітного спрямування. Найбільшу кількість екскурсій було організовано класними керівниками: 1-В (Мандибура П.Б.), 2-В (Мовчун В.О.), 3-А (Поліщук Л.П.), 5-Б (Кучеренко О.В.), 5-Г (Гнесь С.В.), 5-Д (Мартинчук Н.В.), 6-А (Мельник І.Є. ), 6-В (Кухар Л.М.), 6-Г (Западня О.М.), 6-Д (Харламова О.П.), 7-Б (Новосад Н.Ф.), 8-В (Ющук Г.І.), 8-Г (Марчук О.Я.), 9-А (Новосад І.В.), 10-А. (Котенко І.П.).

Одним з пріоритетних напрямків виховної діяльності у школі є правове виховання. У 2016-2017 н.р. у навчальному закладі проведено ряд організаційних і практичних заходів, спрямованих на виконання основних завдань правового виховання школярів. У школі укладено банк даних про неповнолітніх, схильних до правопорушень. Станом на 26.05.2017 року таких неповнолітніх було п’ять. З ними та їх батьками адміністрацією школи, класними керівниками, психологом систематично проводилась профілактична робота. Адміністрацією школи здійснювався контроль за охопленням навчанням неповнолітніх мікрорайону, стану злочинності та правопорушень серед учнів школи.

Основною формою правової освіти учнів у школі залишаються уроки правознавства, на яких діти знайомляться з основними правовими аспектами, законами. Учитель правознавства Ющук Г.І., на своїх уроках використовує інтерактивні методики розв’язок проблемних ситуацій, ділові ігри, що стимулює навчальну діяльність учнів, формує в дітей інтерес до уроків правознавства. А на уроках у 5-9 -х класах з основ здоров’я вчителі Іванютенко Л.В., і Шевчук Л.І. вчать своїх вихованців як використовувати права та можливості для захисту власного життя, а також виховують відповідальність за правопорушення, бандитизм, вимагання.

Найбільш поширеними формами у роботі класних керівників з правового виховання є бесіди, тематичні виховні години, на яких вчителі використовують активні форми роботи: сюжетно-рольові, ділові, ситуативні ігри, конкурси, вікторини, творчі завдання, проблемні ситуації, тренінги та інші. Так цікавими були проведені виховні години на правову тематику у 2-В класі «Вивчай свої права та обов’язки» (Мовчун В.О.), у 6-А класі «Конвенція ООН про права дитини» (Мельник І.Є.), у 8-В класі «Знай Закон змолоду» (Ющук Г.І.), у 10-А класі «Законів слід дотримуватися» (Котенко І.П.). А для учнів початкових класів лідерами учнівського самоврядування був зроблені повідомлення «Немає прав без обов’язків» (Панчук О.В.).

Великого значення у правовому вихованні учнів надається формуванню в дітей поваги до державної символіки, класними керівниками проводяться тематичні бесіди про Державні символи України. Цікаво і змістовно вони пройшли у 3-А класі (Поліщук Л.П.) «Що я знаю про свою державу», 3-Б класі (Півень Н.П.) «Що необхідно знати про національну символіку», 4-А класі (Корш Н.М.) гра-вікторина «Що ти знаєш про Україну», «Що я знаю про символи своєї держави» (Волкова О.М.), 8-Г класі рольова гра «Якби я був Президентом України» (Марчук О.Я.). У період 05.12-10.12.2016 року був проведений тиждень правової культури, присвячений Дню прав людини. Учитель правознавства Ющук Г.І. вміло спланувала заходи тижня для учнів 1-11 класів відповідно до вікових особливостей учнів та інтересів.

Урочисті свята у школі проходять з використанням Гімну України, що допомагає сформувати в учнів правильне ставлення до державної символіки. У бібліотеці школи представлено добірку матеріалів про Державний Герб, Гімн і Прапор України. Слід відзначити, що у цьому навчальному році була налагоджена тісна співпраця з представниками патрульної поліції. Щомісячно з учнями 5-11 класів проводились бесіди, практичні заняття, сюжетно-рольові ігри.

З метою соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки у школі створено банк даних на таких дітей, класними керівниками здійснюється обстеження матеріально-побутових умов сімей, в яких виховуються ці діти.

На достатньому рівні проводиться робота з питань вивчення неблагополучних сімей та сімей в яких виховуються учні, схильні до правопорушень. Індивідуальну роботу з учнями, схильними до правопорушень, класні керівники та класоводи спрямовують на вивчення їх індивідуальних особливостей, виявлення причин правопорушень, залучення дітей до громадської роботи в класі та школі. Діти, які перебувають на внутрішньошкільному обліку займаються у гуртках і секціях. Та варто зазначити, що якби ці учні були максимально залучені до шкільного життя, цікаво та корисно організовували свій вільний час, то це допомогло в певній мірі захистити їх від негативних впливів соціального середовища, сприяло профілактиці проявів девіантної поведінки.

З метою педагогічної корекції відхилень у поведінці учнів психологічною службою школи важливого значення надавалося проведенню індивідуальної роботи, різноманітних тренінгів з учнями схильними до правопорушень, діагностиці учнівських колективів. Значно покращилася співпраця психолога Бондарчук Н.П. з батьками, неодноразово у класах за її участю проводилися батьківські збори, оскільки робота з батьками є досить важливим напрямком виховання учнів.

У 2016-2017 н.р. процес морального виховання учнів у школі передбачав оволодіння ними необхідною сумою етичних знань, їхнім осмисленням через емоційно-образне уявлення і практичне використання норм моральної поведінки у житті. З цією метою класними керівниками було проведено бесіду для учнів 2- Б класу «Культура поведінки у школі» (Мандибура П.Б.), для учнів 6-Б класу рольова гра «Як запрошувати в гості» (Деркач А.М.), для учнів 8-А класу тренінг «Кроки до успіху» (Бережнюк І.М.), для учнів 9-А класу круглий стіл «Відповідальність і вік» (Новосад І.В.), для учнів 10-А рольова гра «Варіанти поведінки» (Котенко І.П.), для учнів 11-А рольова гра «Шукаю свою професію» (Сергійчук Н.О.).

З метою активізації діяльності щодо вирішення проблем охорони дитинства, соціального захисту дітей – сиріт, напівсиріт, дітей із малозабезпечених сімей, дітей – інвалідів суттєвого значення надавалося організації благодійної діяльності у школі. Впродовж року учні школи збирали кошти, які використовувались на подарунки до свята Миколая, Великодня, до Дня інваліда, на лікування хворих і малозабезпечених дітей. Учні школи були учасниками міських та шкільних благодійних акцій:

– «Турбота» (збір овочів та фруктів, жовтень 2016 року) – зібрано 900 кг, які передано, як соціальна допомога представникам Червоного хреста і учням з сімей, які прибули із східних областей та Криму, учням з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах: Пузиковій О., Філімонову А., Самойлову Н. Найактивнішими в акції були учні 1-А, 2-А, 2-В, 5-Д, 6-А, 6-Б, 7-В, 8-Б, 10-А, 11-А класи;
– благодійний звітний концерт до Дня матері «Уклін тобі, жінко, мамо, берегине роду» – зібрано 4362 грн онкохворій мамі учениці 9 класу Саврук Ользі. Всі класні колективи долучилися до участі у акції;
– шкільний благодійний передвеликодній ярмарок «Бій за життя» – зібрано 6720 грн онкохворій дитині Омельчуку Іллі. Найактивнішими в акції були учні: 5-В і 5-Д класу;
– міський благодійний концерт «Врятуємо разом» зібрали 620 грн учні 5-х класів онкохворій дитині Аліні Жирковій;
– благодійний міський Великодній ярмарок – зібрано 6800 грн онкохворим дітям міста;
– благодійне міське свято «Скликає великодній дзвін» – зібрано 400 грн випускникам міста (дітям–сиротам);
– благодійна вистава театрального гуртка «Свідок обвинувачення» за п’єсою Агати Крісті, зібрано та передано 600 грн, солодощі, іграшки – як матеріальна допомога дітям з особливими потребами Дмитруку Іллі, Нечипоруку Ярославу;
– акція «Діти – дітям» зібрано солодощі  на суму 1500 грн дітям-сиротам, дітям–інвалідам, дітям із сімей, що опинились у складних життєвих обставинах, дітям які прибули із східних областей та Криму (37 дітям);
– акція «Допомога дітям зі Сходу» зібрано канцтовари на суму 500 гривень дітям переселеним зі східних областей, Криму;
– благодійна акція «Милосердя» – передано овочеві набори дітям із сімей, що опинились у складних життєвих обставинах;
– акція «Підтримаємо випускника» зібрано і передано 500 грн випускницям 11-А класу із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах;
– «Зоряний дощ» виділено з батьківського фонду 3300 грн для нагородження переможців міських, обласних Всеукраїнських олімпіад, МАН, конкурсів, змагань.

Традиційним у школі стало проведення двомісячника «Співучасть у долі дитини» (квітень – травень 2017 року), в рамках якого був проведений виховний проект «Я і моя родина – казковий дивосвіт». Участь дітей у таких заходах, акціях спонукає до формування в них почуття любові до ближнього, співчуття, милосердя, пробудження в зростаючій душі дитини моральних зусиль стати людиною.

З метою формування екологічного світогляду, екологічної культури, екологічного мислення особистості у школі впродовж 2016-2017 року проводився декадник природничих наук (квітень 2017) та інформаційно-просвітницькі заходи щодо належного поводження з відходами. Упродовж року учнівським самоврядуванням та вчителями біології, основ здоров’я проводилися заходи: мистецька акція «Замість ялинки – зимовий букет» для учнів 1-11 класів, перегляд відеофільму «Про відходи та побутове сміття» для учнів 5-6 класів, тематична лінійка «Сміття: сортуй і викидай правильно» для учнів 5-х класів, конференція «Роль гарбології у вирішенні екологічних проблем людства» для учнів 11-х класів, ділова гра «Відходи перетвори в доходи» для учнів 7-х класів. З учнями школи були заплановані і збір макулатури і акція – «Батарейки, здавайтесь!» і майстер клас «Нове життя старим речам». З метою формування природничого і екологічного світогляду особистості; виховання інтересу до пізнання природи, відповідального ставлення до неї були проведені екологічні акції: «Чисте подвір’я», «Листя в землю», «Чисте місто». Найактивнішу участь у цих операціях взяли учні 5-Д кл. (Мартинчук Н.В.), 6-А кл. (Мельник І.Є.), 6-В кл. (Кухар Л.М.), 7-Г кл. (Матіяш Є.А.).

Класними керівниками на достатньому рівні були проведені заходи: для учнів 4-Г класу гру-подорож «Як поживаєш, рослинко» (Парфенюк С.М.), для учнів 5-Г класу бесіду-мандрівку «Квіти – посмішка природи» (Гнесь С.В.), для учнів 6-А класу екологічну вікторину «Пори року» (Мельник І.Є.), для учнів 7-Б класу інтелектуальну гру «Чи знаєш ти водойми свого краю» (Новосад Н.Ф.). Усі ці заходи формували мотивовану поведінку на збереження природи, виховували шанобливого ставлення до природи.

Важливого значення у закладі надається виховання в учнів бережливого ставлення до природи, почуття відповідальності за навколишній світ. З цією метою у школі проводились операції по благоустрою території школи, упорядкуванню клумб. Найактивніша участь у цих операціях належить вчителю біології Вдовенко Л.Г. та учням 9-х класів, які закупили і посадили 30 кущів троянд для відновлення розарію у внутрішньому дворику школи.

У школі традиційною стала акція «Піклуємось про птахів». При заготівлі кормів для птахів та виготовленні годівничок найактивнішими були учні 1-5-х класів. Уже не вперше учні школи взяли участь у акції «Потурбуйсь і буду жити» по збору кормів для притулку тварин (зібрано 61 кг крупи). Активними були учні 5-А, 5-Б, 6-А, 7-А класів. Учні 6-В класу, які під керівництвом класного керівника відвідали притулок для собак «Щаслива лапа» і передали усі зібрані корми. Упродовж 2016-2017 н. р. у школі впроваджувався курс «Біоетика». На жаль, практично бездіяльнісною була упродовж року шкільна екологічна бригада (керівник Самусь-Уздовська Н.Б.).

Велика увага приділяється трудовому вихованню та профорієнтаційній роботі, підготовці дітей до самостійного життя. З метою формування уявлення дітей про багатогранність професій та пропаганди робітничих професій, сприяння емоційно-ціннісному ставленню до життя через професії, та підготовка до соціалізації через формування навичок та умінь дорослого життя проводились бесіди: «Ким бути? Здібності людини та вибір професії», «Справа мого життя», «Професії різні важливі, професії різні потрібні» та інші. Для старшокласників організовано ряд професіографічних екскурсій. Учні відвідали ВПТУ №1, Професійний ліцей сфери та побуту.

З метою формування в дітей готовності до свідомого професійного вибору спеціалісти центру зайнятості провели з учнями тренінги, комп’ютерне психодіагностичне обстеження, індивідуальні бесіди з випускниками 2017 року.

Окремим питанням у виховній роботі закладу є формування здорового способу життя, профілактика наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління. З цією метою класними керівниками були проведені заходи: бесіди «Будьмо здорові» у 1-Б класі (Романчук Г.Г.), «Як я дбаю про своє здоров’я» серед учнів 3-х класів, «Загартування та фізичні вправи – необхідні умови для здорового способу життя» для учнів 5 класів, «Курити чи ні?» серед учнів 6-7-х класів. Учителем фізичної культури Остапчук Т.І. була організована спортивна естафета «В дружбі з гімнастикою» для учнів 4-х класів, а соціальний педагог Каленюк Т.П. бесіду з учнями 8-9 класів про небезпеку виникнення залежності організму від алкоголю, наркотичних речовин, нікотину «Перші спроби – назавжди».

З метою формування здорового способу життя, забезпечення повноцінного фізичного та психічного розвитку дітей формування вміння правильно поводитись у критичних життєвих ситуаціях і надавати необхідну допомогу собі та оточуючим протягом навчального року робота проводилася класними керівниками на годинах спілкування, в позаурочний час, перед екскурсіями та культпоходами. Протягом року проведено: День здоров′я, 1-11 класи; спортивні ігри патріотів (Панчук О.В.), тиждень «Профілактики шкідливих звичок» (12.12-16.12.2016 року); тиждень сприяння здорового способу життя та безпеки життєдіяльності, проект «Ми за здоровий спосіб життя». Учні школи брали участь у дитячо-спортивних іграх «Старти надій», в змаганнях з волейболу, баскетболу, футболу. У цьому напрямі слід відзначити роботу класних керівників: Матіяш Є.А., Новосад Н.Ф., Марушкевич Л.В., Мамотюк К.І., Бережнюк І.М., Юзюк В.В.

Учасники агітбригади «Нове покоління» взяли участь у міському етапі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я» (керівник Шевчук Л.І.). Традиційно, упродовж навчального року, класними керівниками та медсестрою школи були проведені профілактичні бесіди щодо захворювання на ентеробіоз, туберкульоз, грип, вірусний гепатит. Упродовж 2016-2017 н.р. трапилося 49 нещасних випадків, з них 10 випадків шкільних (8 нещасних випадків трапились із дітьми до 14 років ) побутових нещасних випадків – 35, з них 23 випадків сталися з учнями до 14 років. Протягом року було зафіксовано 2 мікротравми, які трапилися з учнями віком до 14 років.

З метою вивчення правил протипожежної безпеки та недопущення пожеж у школі був проведений тиждень безпеки життєдіяльності (квітень 2017), конкурс малюнків серед учнів школи на протипожежну тематику. Свою роботу активізувала дружина юних пожежних» (Панчук О.В.) та були проведені екскурсії «Вогонь – друг, вогонь – ворог» до аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України у Рівненській області. Постійно поновлювались класні куточки з правил дорожнього руху та протипожежної безпеки. З метою вивчення правил дорожнього руху та попередження дорожньо-транспортного травматизму у школі проводився тиждень безпеки дорожнього руху (вересень 2016, травень 2017), для учнів початкових класів, була організована робота загону юних інспекторів руху (Панчук О.В.).

З метою організації культурного дозвілля учнів, забезпечення художньо-естетичної освіченості та виховання особистості, формування її художньо-естетичної культури засобами культурологічних надбань у закладі у 2011-2012 н.р. проводились святкові концерти до Дня вчителя «Учителю вклонися до землі…», «Вітаємо, любі жінки», Новорічні свята, конкурс талантів «Кожен учень хоче знати, де свої таланти показати», конкурсні програми «Міс Дюймовочка – 2017», Посвята в п’ятикласники, Посвята у читачі. Для учнів школи були організовані культпоходи у ляльковий, драматичний театри, органний зал.

Одним із напрямів роботи педагогічного колективу школи є створення умов для творчої самореалізації кожного учня. У зв’язку з цим велика увага приділяється залучення школярів до гуртків, факультативів і спортивних секцій, які працюють на базі школи.

Показником результативної роботи виховної ланки школи в цьому напрямку слід вважати активну участь вихованців колективів у культурному житті міста і області, перемог на різних рівнях. Більш активними у 2016-2017н.р. були такі гуртки: «Естрадна пісня» (керівник Фурман Р.П.), «Майстерність актора» (керівник Лукашук Д.М.), «Народний танець» (керівник Лічковаха Л.В.), «Художня вишивка» (керівник Лисюк Л.І.). Слід відзначити діяльність гуртка «Моделювання іграшок-сувенірів» (керівник Зайцева І.В.), гуртківці якого у 2016-2017н.р. здобули найбільше перемог у змаганнях міського та обласного рівнів. А гуртківці «Естрадної пісні» (керівник Фурман Р.П.) та «Художньої вишивки» (керівник Лисюк Л.І.) мають перемоги у Всеукраїнських конкурсах. Менш результативно у порівнянні з минулим роком працював гурток «Образоворче мистецтво» (керівник Галушко Н.В.).

Виховна цінність участі учнів у роботі гуртків та факультативів полягає у тому, що творчість зближує їх, пробуджує почуття відповідальності, колективне переживання успіхів і невдач.

У школі навчається багато учнів пільгового контингенту, які перебувають на обліку особливого контролю педагогічного колективу: сиріт – 8, напівсиріт – 36, постраждалих від Чорнобильської трагедії – 101, дітей-інвалідів – 25, дітей з багатодітних сімей – 97, кількість дітей, що виховуються у неповних сім’ях – 134. Зросла кількість дітей, батьки яких беруть, брали участь або постраждали в наслідок проведення АТО – до 105 учнів, та кількість дітей, які прибули зі східних областей та Криму – до 5. На початку кожного навчального року з метою обліку дітей та сімей, які потребують соціальної підтримки, складаються соціальні паспорти класів та соціальний паспорт школи.

Класними керівниками вивчаються умови проживання учнів соціально-вразливих категорій, ведеться індивідуальна профорієнтаційна робота, учні залучаються до суспільно-громадського життя навчального закладу, до участі у роботі гуртків, секцій, здійснюється контроль за продовженням навчання та працевлаштуванням випускників.

Колектив школи цілеспрямовано працює над питанням охорони прав дитини. З цією метою функціонує центр захисту  прав дитини. Педагогічний, батьківський та учнівський колективи надавали як моральну, так і матеріальну підтримку дітям пільгових категорій (різноманітні акції, пасхальні та новорічні подарунки, канцтовари та засоби особистої гігієни, овочі та грошові допомоги). У школі є всі необхідні документи на дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (дані про батьків, довідки про житло, звіти опікунів, акти обстеження житлово-побутових умов, особові справи неповнолітніх). Учні-сироти та учні, що знаходяться під опікою, забезпечені єдиними квитками, які дають право на безкоштовний проїзд в міському транспорті, безкоштовне відвідування театрів, кінотеатрів тощо. Учні пільгових категорій забезпечені гарячим безкоштовним харчуванням.

У школі створено систему обліку відвідування учнями занять. Інформація щоденно проходить від вчителя-предметника і органів учнівського самоврядування до класного керівника, щотижня – від класного керівника до адміністрації школи. Ця інформація аналізується на оперативних нарадах при директорі. При необхідності питання відвідування учнями школи розглядаються радою з профілактики правопорушень, але на сьогодні це питання залишається важливим. Аналіз роботи за рік свідчить про зниження кількості уроків, пропущених без поважних причин загалом по школі, хоча бувають випадки несвоєчасного повідомлення про пропуски уроків, зокрема класними керівниками Ющук Г.І., Марчук О.Я.

Суттєву роль у здійсненні системи роботи школи з виховання свідомого громадянина України зі сформованою життєвою компетентністю є діяльність з превентивного виховання, до заходів якого входить попередження злочинності, виявлення негативних змін в поведінці учнів, вивчення причин і умов, що сприяли їм, організація змістовного дозвілля підлітків з девіантною поведінкою, надання їм консультативної допомоги.

Заступником директора з виховної роботи, класними керівниками проводиться індивідуальна робота з учнями, схильними до правопорушень, контролюється відвідування учнями уроків. Складені заходи щодо профілактики правопорушень, успішно функціонує Рада профілактики, на якій заслуховуються класні керівники із звітами про роботу з неблагополучними родинами, з дітьми, що знаходяться на внутрішньошкільному обліку, обліку в ССД, про відвідування учнями даної категорії школи, розглядаються особові справи учнів даної категорії з запрошенням батьків.

В поточному навчальному році на внутрішньошкільному обліку перебувало 5 учнів, що на 3 більше ніж у 2015-2016 н.р. Лише одна учениця із цієї категорії Голавська Світлана (7-Г) мала пропуски уроків без поважних причин. Слід зазначити, що вона не залучена до гурткової роботи. Адміністрація школи в тісному зв’язку працювала з службою в справах дітей та відділом кримінальної поліції в справах дітей. Завдяки такій цілеспрямованій роботі постійно знижується кількість учнів, які перебувають на обліку у зв’язку з порушенням дисципліни, скоєнням протиправних дій. Упродовж навчального року не було учнів, що скоїли злочини та правопорушення.

Проаналізувавши участь класних колективів у загальношкільних заходах, кращими колективами визнано 5-Д клас (кл. кер. Мартинчук Н.В.), 6-А клас (кл. кер. Мельник І.Є.), 7-А клас (кл. кер. Семенюк О.А.), 8-В клас (кл. кер. Ющук Г.І.), 9-А клас (кл. кер. Новосад І.В.), 10-А клас (кл. кер. Котенко І.П.). Вказані класні колективи набрали найбільше балів за рейтинговою таблицею, вони були найактивнішими учасниками усіх загальношкільних та міських заходів. Даний факт є свідченням високоефективної роботи класних керівників вище зазначених класів.

Поряд із традиційними формами виховної роботи значне місце посідає шкільне учнівське самоврядування. Структурно самоврядування представлене як на рівні школи, так і на рівні класних колективів. Організаційно-функціональну структуру учнівського самоврядування очолює голова учкому. За кожним центром закріплені педагоги-консультанти, які відповідали за надання методичної допомоги органам учнівського самоврядування, учням-лідерам із проблеми організації цікавих справ, акцій, навчання учнівського активу.

Однією з найважливіших ділянок виховання учнів є організація роботи з батьками. Протягом 2016-2017 н.р. було проведено: педагогічний всеобуч для батьків (щомісяця), батьківську школу для батьків учнів 1-х класів “Організація навчально-виховного процесу у 1-х класах” (вересень 2016 року), загальношкільні батьківські збори для батьків учнів 5-х класів «Організація навчально-виховного процесу у 5-х класах. Проблеми адаптації п’ятикласника.» (листопад 2016 року), загальношкільні батьківські збори для батьків учнів 1-4 класів «Як правильно організувати працю і відпочинок дітей у сім’ї» (січень 2017 року), для батьків учнів 9-11-х класів «Роль сім’ї у професійній орієнтації старшокласників» (січень 2017 року), загальношкільні батьківські збори для батьків учнів 7-8-х класів «Проблема підліткового віку» (березень 2017 року), загальношкільні батьківські збори для батьків учнів 1-4-х класів «Роль сімейних традицій у вихованні дітей» (травень 2017 року), для батьків учнів 5-8-х класів «Організація літньої праці і відпочинку дітей» (травень 2017 року), для батьків учнів 9-11-х класів «Як правильно організувати працю і відпочинок дітей у сім’ї» (травень 2017 року). Дирекцією школи постійно забезпечувалась відкритість школи до батьківської громадськості, шкільними психологами постійно проводилось консультування батьків.

У 1-А класі (Буханська О.І.), і 1-Д класі (Коробчук О.В.), у 2-Б класі (Полонець Л.І.) і 2-В класі (Мовчун В.О.), 3-А класі (Поліщук Л.П.), 5-Д класі (Мартинчук Н.В.), 6-А класі (Мельник І.Є.) та у 7-В класі (Фурман Р.П.) класні керівники практикують проведення сімейно-родинних свят, спортивних змагань, туристичних турнірів між батьками та учнями.

Однак, незважаючи на проведену роботу, у процесі виховання залишається ряд проблем, невирішених питань. Поряд із зазначеними позитивними результатами у виховній діяльності закладу мають місце недоліки, а саме: на не достатньому рівні працюють органи учнівського самоврядування, актив школи потребує постійної допомоги педагогів-організаторів та класних керівників; недостатня робота проводиться щодо батьківського всеобучу та залучення батьків до проведення виховних заходів, а також класним колективам слід активніше долучатися до громадського життя.

Недостатнім є накопичення фотоматеріалів та розробок заходів на сайті школи. Не всі класні керівники мають власний блог, а це говорить на низький рівень володіння інформаційними технологіями.

За 2016-2017 н.р. до адміністрації школи надійшло 54 усних та письмових звернень. Найчастіше порушувалися питання щодо працевлаштування, обстеження умов проживання учнів у зв’язку з продажем квартири, надання характеристик, звільнення учнів від навчання. За всіма зверненнями було надано обґрунтовані відповіді та роз’яснення з порушених питань.

Щороку спільними зусиллями активно проводиться робота щодо покращення матеріально – технічної бази школи. Впродовж навчального року та з метою підготовки школи до 2017-2018 н.р.:

  • Дошки шкільні у кількості 5 шт. в кабінети №207, 208, 209, 210, 321;
  • Столи вчительські у кількості 2 шт. в кабінети №317, 322;
  • Оргтехніка (ноутбуки) у кількості 2 шт. в кабінети №204 та 209
  • Вікна м/п у кількості 7 шт. у кабінети №104, 307, 316;
  • Придбано інформаційний стенд «ЗНО-ДПА»;
  • Придбано матеріали для оформлення кабінету №208 гобеленами.

У рамках співпраці з громадською організацією сприяння розвитку фізичної культури та спорту дитячо-юнацької спортивної школи №3 «Дельфін» для проведення ремонтних робіт школі передано одне м/п вікно у приміщення спортивної зали.

Завершено капітальний ремонт санвузлів рекреації початкової школи.

За рахунок спонсорських коштів придбано чотири сучасні LED-світильники для освітлення приміщення спортивної зали. Ще чотири таких світильники було придбано за батьківські кошти. Це дасть змогу якісно та енергоефективно освітити приміщення спортивної зали.

Наявні результати і здобутки за минулий навчальний рік – це насамперед спільно заслуга учнівського, педагогічного та батьківського колективів, наполеглива, творча, кропітка праця кожного члена трудового колективу.

Щиро дякую всім за співпрацю та взаєморозуміння!